• 20 lipca 2024

Policja w Nowym Meksyku powiedziała, że niedawno otrzymała ratujące życie wezwanie 911 z nieoczekiwanego źródła - inteligentnego urządzenia domowego użytku.

Według ABC News, uzbrojony mężczyzna, grożąc zabiciem swojej dziewczyny, zapytał: "Czy wezwał pan szeryfa?" Pobliskie urządzenie aktywowane głosem (Amazońskie Echo, które ma wirtualnego asystenta o imieniu Alexa) pomyliło to pytanie z komendą i zadzwoniło na 911, skłaniając zainteresowanego dyspozytora do wysłania gliniarzy. Dziewczyna i jej córka uciekły nietknięte fizycznie, a mężczyzna został aresztowany po godzinnym postoju z policją.

"Nieoczekiwane wykorzystanie tej nowej technologii do skontaktowania się ze służbami ratowniczymi prawdopodobnie pomogło uratować życie", powiedział szeryf hrabstwa Bernalillo Manuel Gonzales III, w oświadczeniu dla ABC News.

Późniejsze doniesienia kwestionowały rolę, jaką odegrały urządzenia inteligentnego domu w tym scenariuszu. Amazon mówi, że obecnie jego urządzenie domowe Alexa nie może zadzwonić na numery jak 911, ponieważ nie ma sieci telefonii komórkowej podłączonej do niego, jak nie byłoby, na przykład do iPhone'a Siri. Alexa może zadzwonić do innego urządzenia Alexa napędzany, zakładając, że inne urządzenie jest na liście kontaktów rozmówcy, ale to nie stało się tutaj. Google Home nie może połączyć się z 911 albo.

Chociaż specyfika tego ostatniego incydentu nadal nie jest jasna (raport policyjny powiedział, że ofiara mogła być słyszana przez telefon, mówiąc "Alexa, zadzwoń pod 911", co nie ma większego sensu, ponieważ była już w telefonie do organów ścigania), możliwe jest, że w najbliższej przyszłości, inteligentne urządzenia domowe będą w stanie interpretować rozmowy z otoczenia i może podjąć działania. Późniejsze iteracje tych urządzeń mogą być w stanie zadzwonić pod numer 911, jeśli wykryły oznaki zagrożenia (krzyki "Pomóż mi, jestem ranny!" lub "Dom płonie!") lub nawet przestępstwa w toku, na przykład podsłuchiwanie strzelca powiedzieć, "Ręce do góry!".

Obawy o prywatność.

Inteligentne urządzenia domowe zawsze "słuchają" poleceń głosowych, a nawet nagrywają i przechowują fragmenty dźwięku, aby poprawić swoje algorytmy wyszukiwania i sztuczną inteligencję. Gdyby policja miała dostęp do tych nagrań - zarówno w urządzeniu, jak i w chmurze - mogłoby to stanowić krytyczny dowód dla śledczych.

W głośnej sprawie, policja w Arkansas, prowadząca dochodzenie w sprawie morderstwa z 2015 r., próbowała zmusić Amazonę do przekazania nagrań w chmurze z Echa odzyskanego z domu oskarżonego, ale firma walczyła, powołując się na ochronę pierwszej poprawki. Sprawa podkreśla trwającą walkę pomiędzy wysiłkami organów ścigania w celu zapewnienia bezpieczeństwa publicznego a konstytucyjną ochroną przed nieracjonalnym nadzorem, przeszukaniem i zajęciem.

Natasha Duarte jest analitykiem polityki w Centrum Demokracji i Technologii, non profit, który opowiada się za prawami cyfrowymi i prywatnością. Mówi ona, że dom jest tam, gdzie Amerykanie mają największe oczekiwania co do prywatności.

"Nie sądzę, że posiadanie inteligentnego urządzenia domowego powinno być postrzegane jako zmiana tych oczekiwań", mówi Duarte. "To złożona przestrzeń, w którą wkraczamy tam, gdzie nagrania są wykonywane w miejscu, gdzie ludzie oczekują największej prywatności."

Jednak w miarę jak możliwości technologii inteligentnego domu w zakresie sztucznej inteligencji stają się coraz lepsze, łatwo wyobrazić sobie urządzenie, które wykracza poza podstawowe polecenia głosowe i działa samodzielnie, aby "służyć i chronić".

James Baker jest 40-letnim weteranem policji stanowej w Vermont, który obecnie jest dyrektorem rzecznictwa interesów Międzynarodowego Stowarzyszenia Komendantów Policji. Jego organizacja wierzy w równowagę między ochroną prywatności a zapewnieniem bezpieczeństwa publicznego, ale uważa również, że technologia powinna być wykorzystywana bardziej aktywnie w celu ochrony obywateli. Dotyczy to również przyszłych inteligentnych urządzeń, które będą wzywać policję w sytuacji zagrożenia.

"Z naszego punktu widzenia, wszystko, co przejdzie przez konstytucyjną konieczność zapewnienia obywatelom bezpieczeństwa publicznego, byłoby dobrym rozwiązaniem" - mówi Baker. "Spodziewam się, że reakcją na to będzie: "O mój Boże, to narusza prywatność ludzi"."

Niekoniecznie, mówi Duarte w Centrum Demokracji i Technologii. Istnieją już pewne inteligentne urządzenia na rynku, jak głosowo aktywowane czujniki napadu paniki dla osób starszych, które kontaktują się z dyspozytorami ratunkowymi po wywołaniu wstępnie wybranych poleceń głosowych. Te "budzące się słowa" - mówi Duarte - zapewniają ważną ochronę prywatności.

Większe obawy dotyczące prywatności i bezpieczeństwa pojawiają się, gdy pozwalamy maszynie podejmować decyzje za siebie. Duarte powołuje się na stosunkowo niskie wskaźniki sukcesu narzędzia do przewidywania działań policyjnych COMPAS, które wykorzystuje dużą analizę danych, aby przewidzieć, czy osoba z kartoteką kryminalną popełni kolejne przestępstwo w ciągu dwóch lat. Badanie ProPublica wykazało, że w 40 procentach przypadków system był błędny.

"Biorąc pod uwagę, że maszyny nie są bardzo dobre w rzeczywistym przewidywaniu przestępczości jeszcze, można zwiększyć ryzyko fałszywych pozytywów," mówi Duarte. "Tak więc, zwiększasz ryzyko wezwania organów ścigania lub dostępu do informacji, gdy nie było działalności przestępczej. I oczywiście, to jest kwestia prywatności."

Dla Bakera, który prowadził policję stanową w Vermont i jej akademię policyjną, obrona prywatności może stać na przeszkodzie krytycznej pracy policji. Jego organizacja jest szczególnie zainteresowana silnym szyfrowaniem na smartfonach i aplikacjach, które pozwalają przestępcom i terrorystom łatwo "pójść w ciemno". Nawet jeśli policja ma zgodny z prawem nakaz od sędziego, aby przeszukać urządzenie, często nie może uzyskać dostępu bez hasła. Firmy takie jak Apple i Google odmówiły zbudowania zaplecza dla organów ścigania.

Baker uważa, że jeśli urządzenie inteligentnego domu mogłoby pomóc w rozwiązaniu przestępstwa lub zapobiec tragedii, powinniśmy z niego skorzystać.

"Te urządzenia mogą usłyszeć, co dzieje się w domu, a technologia pozwala 911 wskazać, gdzie znajduje się urządzenie i uzyskać środki policyjne tam. To jest bezpieczeństwo publiczne," mówi Baker. "To ratuje ludzkie życie."

Top