• 29 kwietnia 2024

Pęknięcia i rysy na ekranie, irytujące z powodu ciągle zawieszających się aplikacji lub bateria, która rozładowuje się mimo kilkuprocentowego ładowania .... Powiedzmy, że smartfon, który choć raz nie spotkał się z żadnym z wyżej wymienionych problemów. Często to my sami jesteśmy odpowiedzialni za słabe działanie naszych telefonów. Jak dbać o swój smartfon, aby służył nam jak najdłużej? Podpowiadamy.

1. Chroń ekran

Zaraz po zakupie smartfona powinieneś dodać dodatkową warstwę ochronną na jego ekran. Folie ochronne i szkło hartowane to najpopularniejsze ochraniacze ekranu. Tego typu osłony są bardzo popularne i można je dopasować do każdego modelu telefonu. Wszystko zależy od tego, jak korzystasz ze swojego telefonu.

Plusy i minusy używania folii na telefon

Folia ochronna na telefon to cienka, zazwyczaj poliwęglanowa, powłoka, którą nakłada się na ekran telefonu. To niedrogie rozwiązanie ochroni Twój wyświetlacz przed nieestetycznymi zarysowaniami i zabrudzeniami. Folie ochronne renomowanych firm, takich jak XQisit, nie zniekształcają kątów widzenia ani nie wpływają na nasycenie kolorów, co czasem może się zdarzyć w przypadku tańszych, chińskich zamienników.

Minusem tego typu folii jest to, że nie chroni telefonu przed upadkiem lub zbiciem szybki. Lepszym wyborem w tej sytuacji jest szkło hartowane.

Szkło hartowane - (prawie doskonała) ochrona

Szkło hartowane to świetny sposób na idealny wyświetlacz smartfona. Jest mocne, trwałe i stylowe. Ochroni Twój telefon przed zarysowaniami. Szkło hartowane jest doskonałym wyborem, jeśli często upuszczasz telefon na twardą powierzchnię, taką jak dywan lub bruk. Ochroni wyświetlacz Twojego telefonu przed poważniejszymi uszkodzeniami, nawet jeśli nie jest w stanie wytrzymać upadku na twardą powierzchnię.

Przy wyborze szkła hartowanego zwróć uwagę na skalę twardości Mohsa. Wskazuje ona, jak odporna na zarysowania będzie powłoka. Najlepsi producenci szkła będą zaczynać od liczby dziewięć - tego typu powłokę mogą zarysować jedynie diamenty.

Jeśli planujesz nałożyć szkło ochronne lub folię na ekran telefonu, upewnij się, że jest on czysty i wolny od wszelkich pozostałości. Możesz być zaskoczony, gdy wkrótce po nałożeniu folii znajdziesz pod nią nieestetyczne bąbelki i odkształcenia.

2. Nie zapomnij o etui

Istnieje tak wiele opcji dla pokrowców na smartfony. Masz możliwość wyboru różnych okładek: przezroczyste, jasne, wyciszone, nieprzezroczyste, skórzane, plastikowe lub gumowe. Istnieje wiele sposobów, aby spersonalizować swój telefon.

Wybór odpowiedniego etui jest ważny nie tylko ze względów estetycznych. Odpowiedni pokrowiec zapewni dodatkową ochronę dla naszego smartfona, niezależnie od tego, czy znajduje się on w plecaku, czy w pełnej torbie.

Opcji jest naprawdę wiele:

  • Bumpery to ramki ochronne, które zabezpieczają ekran telefonu.
  • Pokrowce z zamkiem błyskawicznym, które można włożyć na przykład do walizki.
  • Futerały z klapką, np. skórzane lub silikonowe.
  • Kabury to solidne, wytrzymałe torby, które można nosić na pasku.
  • Sportowe opaski na ramię - doskonałe na długie spacery lub podczas uprawiania sportu.

3. Unikaj ekstremalnych temperatur

Twój smartfon może ulec poważnemu uszkodzeniu, jeśli zostanie pozostawiony bez nadzoru w ekstremalnie zimnej lub gorącej pogodzie. Między 15-25 stopni C to temperatura, w której telefony czują się najbardziej komfortowo.

4. Nie możesz zostawić swojego telefonu na plaży lub w wannie.

Dla urządzeń elektronicznych zarówno woda, jak i piasek są zabójcze. Na półkach sklepowych można znaleźć wiele modeli odpornych na zalanie i zabrudzenia, ale lepiej dbać o czystość i dobry stan smartfona.

5. Regularnie czyść swojego smartfona. Rób to jednak z głową.

Do czyszczenia smartfona używaj tylko sprayu do ekranów, ręcznika z mikrofibry i sprężonego powietrza. Jeśli kurz lub pyłki dostały się do gniazdek lub zakamarków smartfona, ten ostatni będzie bardzo przydatny.

6. Nie pobieraj przypadkowych aplikacji

Twój telefon będzie miał więcej aplikacji uruchomionych na raz, co może prowadzić do nieoczekiwanych zawieszeń i szybszego rozładowania baterii.

Od czasu do czasu zrób podsumowanie swojego telefonu i zobacz, których aplikacji już nie potrzebujesz (lub co gorsza, nigdy nie miałeś). Możesz pozytywnie wpłynąć na swój smartfon, usuwając aplikacje, które pożerają pamięć. Czy wiesz, że przeciętny użytkownik spędza ponad 2 godziny dziennie na mediach społecznościowych? Jest to równoznaczne ze spędzeniem miesiąca na przewijaniu Facebooka i przeglądaniu zdjęć na Instagramie. Usuwając niektóre aplikacje zaoszczędzisz sporo czasu, co pozwoli Ci poświęcić go na ciekawsze zajęcia.

Czytaj również: Jak wybrać smartfona: wszystko, co musisz wiedzieć o gadżetach

bezpieczeństwo telefonu

7. Dbaj o bezpieczeństwo swojego telefonu

Twój smartfon może zostać skradziony, jeśli nie będziesz go odpowiednio używać. Jeśli Twój telefon nie ma zabezpieczeń biometrycznych, możesz odblokować go za pomocą odcisku palca. (Więcej o nich możesz przeczytać tutaj: Czytnik linii papilarnych w ekranie smartfona - zbędny dodatek czy konieczność? Nie ustawiaj kodu PIN takiego jak 1111 lub rok urodzenia. Potencjalny złodziej może najpierw sprawdzić te kombinacje. Nie musimy chyba mówić, jak źle jest zostawić kartkę z PIN-em na widoku lub w portfelu.

Właściciele Androida powinni również rozważyć zainwestowanie w dobry program antywirusowy. Użytkownicy Androida są bardziej narażeni na ataki internetowych oszustów niż posiadacze smartfonów z logo "nadgryzionego jabłka".

Wi-Fi to ostatnia rzecz, o którą powinieneś się martwić, jeśli Twój telefon ma być tak bezpieczny, jak to tylko możliwe. Zawsze sprawdzaj, z jaką siecią się łączysz. Sprytni przestępcy mogą tworzyć własne sieci, aby uzyskać dostęp do Twoich danych osobowych.

8. Jak prawidłowo ładować smartfon

Istnieje wiele mitów dotyczących ładowania baterii telefonu. Niektórzy uważają, że należy ładować telefon do 100% za każdym razem. Inni mówią, że powinieneś poczekać, aż będzie całkowicie martwy przed naładowaniem go po raz pierwszy. Te stwierdzenia były prawdziwe w przypadku klasycznych telefonów komórkowych, ale nie w przypadku nowoczesnych urządzeń high-tech.

Zasada 20/80 jest dobrym sposobem na wydłużenie żywotności baterii. Czym są te tajemnicze liczby? Pierwsza z nich mówi, ile baterii powinieneś naładować, a druga, kiedy odłączyć smartfon. Wiele osób będzie zaskoczonych, że 80 procent to optymalny czas ładowania. Ten prosty trik może pozwolić Ci cieszyć się swoją baterią jeszcze przez wiele miesięcy.

9. Nie przeładowuj

Nasi dziadkowie i rodzice mawiali, że "nie można być zbyt ostrożnym" i mieli rację. Nasze rady są bezużyteczne, jeśli nie trzymasz telefonu w kieszeni spodni lub nie przyczepiasz go do uchwytu podczas jazdy. Możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy, używając telefonu w sposób rozsądny.

10. Zaprzyjaźnij się z warsztatem naprawczym dla Twojego telefonu

Weź swój telefon do najbliższego centrum serwisowego, jeśli jest uszkodzony. Możesz skończyć robiąc więcej szkód niż pożytku i zwiększając swoje i tak już wysokie koszty. Specjaliści mogą szybko oszacować koszt naprawy telefonu i polecić najlepsze rozwiązanie.

Jak dbać o swój smartfon - podsumowanie

Zadbany telefon to coś, co będzie nam służyć przez wiele lat. Oto kilka prostych zasad, dzięki którym smartfon będzie nam służył przez lata. Czytaj naszego bloga, aby być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i poradami dotyczącymi smartfonów.

Top