• 20 lipca 2024

Jeśli jesteś miłośnikiem filmu lub muzyki, prawdopodobnie tęsknisz za najczystszymi, najbardziej wyrazistymi dźwiękami, które poprawią Twoje wrażenia dźwiękowe. A przy wszystkich najnowszych osiągnięciach technologicznych, nigdy nie było lepszego momentu na bycie audiofilem. Jeśli masz pieniądze, które możesz spalić, masz wiele możliwości, jeśli chodzi o systemy audio.

Jednak nawigacja przez wszystkie te opcje mogą być zastraszające. Musisz nauczyć się żargonu i dowiedzieć się, jaki sprzęt pasuje do Twoich potrzeb. Jeśli nie odrobisz swojej pracy domowej, możesz skończyć obładowując setki - a nawet tysiące - dolarów na rozczarowującym lub zbyt skomplikowanym systemie audio. Aby pomóc Ci w drodze do lepszych doświadczeń audio, omówimy dźwięk przestrzenny. Jest to jedno z popularnych rozwiązań, które może sprawić, że słuchacze poczują się, jakby byli w środku akcji. Nie ma nic podobnego do tego, aby zamieść Cię w innym świecie i otoczyć Cię.

Dźwięk przestrzenny działa dzięki użyciu wielu głośników, z których każdy ma inny kanał audio (lub komponent oryginalnego nagrania). System pozwala słuchaczom słyszeć pełną gamę dźwięków dostarczanych przez np. pędzący samochód. Najpierw słychać zbliżający się samochód, potem jego szum, a na końcu jego słaby szum w oddali w miarę zbliżania się do ciebie. Dlatego też niektórzy twierdzą, że pełny dźwięk przestrzenny dla wrażenia ruchu wymaga co najmniej pięciu głośników: przedniego środkowego, lewego przedniego, prawego przedniego, lewego tylnego i prawego tylnego. Akcja filmowa i dialogi są rozdzielone między głośniki dla uzyskania realizmu, a szumy tła wychodzą z głośników tylnych.

Wiedza o tym może pomóc w zrozumieniu niektórych liczb często używanych w żargonie dźwięku przestrzennego. Na przykład 5.1 odnosi się do pięciu głośników (oznaczonych dla pozycji, które przed chwilą opisaliśmy) plus jeden subwoofer, oznaczony przez .1. Subwoofery odtwarzają dźwięki o bardzo niskich częstotliwościach. Inne popularne systemy dźwięku przestrzennego to 6.1 i 7.1, które zawierają dodatkowe głośniki tylne. Zwykły dźwięk stereofoniczny określany jest jako 2.0, obejmujący dwa głośniki i nie zawierający żadnego subwoofera.

Wraz z postępem technologicznym, trudno jest nadążyć za standardami, jak również za najnowszym i najlepszym sprzętem. HowStuffWorks opracował więc kilka nadrzędnych wytycznych, które powinny utrzymać Cię w morzu możliwości dźwięku przestrzennego.

 

Wybór opcji dźwięku przestrzennego dopasowanego do Twoich potrzeb

Jeśli kochasz doświadczenie kina filmowego z dźwiękiem przestrzennym i chcesz go odtworzyć w domu, nie spiesz się jeszcze do sklepu. Łatwo jest przytłoczyć się mnogością dostępnych opcji. Z tego powodu będziesz chciał być zaznajomiony z wyborów i zawęzić co chcesz, zanim wyjdziesz.

Istotne ograniczenie ma związek z wielkością pomieszczenia, w którym planowana jest instalacja systemu audio. Im większe pomieszczenie, tym więcej mocy będziesz potrzebował. Wyjście audio z odbiornika może mieć moc od 50 W (RMS) na kanał, co jest dobre dla małego pomieszczenia. W przypadku większego pomieszczenia będziesz potrzebował 150 watów lub więcej. Pamiętaj, że głośniki, które kupujesz, powinny być zbudowane na taką moc.

Oczywiście twój budżet może również zawęzić twoje możliwości. Aby uniknąć nadmiernych wydatków, ustaw swój budżet dla siebie, zanim pójdziesz na zakupy. Zaletą prostszego modelu dźwięku przestrzennego (takiego jak HTB lub kino domowe w pudełku) jest to, że może być on łatwiejszy do skonfigurowania niż opcja wyższej klasy.

Podczas gdy my zajmujemy się tematem konfiguracji, zastanów się nad logistyką rozmieszczania głośników w pomieszczeniu. Problem prowadzenia przewodów wzdłuż ścian i podłóg może być frustrujący. Niektóre pakiety dźwięku przestrzennego oferują bezprzewodowe opcje dla tylnych głośników. Nie są one tak naprawdę bezprzewodowe, ponieważ nadal wymagają przewodów zasilających, ale mogą pomóc zmniejszyć liczbę przewodów w całym pomieszczeniu, jeśli podłączysz je do najbliższych gniazdek ściennych [źródło: CNET].

Co więc zrobić, jeśli nie wiesz zbyt wiele o tej technologii i nie masz zbyt wiele pieniędzy do wydania, ale jesteś niecierpliwy, aby uzyskać system dźwięku przestrzennego? Może się to wydawać kaleczące połączenie, ale eksperci utrzymują, że nadal jest możliwe, aby osiągnąć jakość dźwięku movielike w domu. Ekspert w dziedzinie elektroniki G. Randy Slone mówi, że sekret polega na tym, aby zacząć od czegoś prostego. Zakup małego, wysokiej jakości systemu, a po zapoznaniu się z technologią i preferencjami, stopniowo budować na nim [źródło: Slone]. Po prostu upewnij się, że Twój odbiornik ma wystarczającą ilość gniazd wejściowych/wyjściowych, aby obsłużyć dodatki.

Istnieje jednak wiele innych aspektów dźwięku przestrzennego, które należy wziąć pod uwagę. Zanim kupisz, zapoznaj się z dodatkowymi wskazówkami od ekspertów.

Top