• 14 grudnia 2024

Naciskasz przycisk, aby otworzyć tacę w odtwarzaczu DVD, zagnieżdżasz płytę na swoim miejscu, pozwalasz, aby taca wsunęła się do pudełka i -- bum -- "Mary Poppins" zaczyna się. Ale jaki sposób magii cyfrowej wykorzystuje się do tego, aby dzieci Mary i Bert i Banks śpiewały i bawiły się na ekranie Twojego telewizora? Oczywiście, nie jest to wcale magia, ale jest to wyczyn inżynieryjno-techniczny.

Odtwarzacz DVD jest bardzo podobny do odtwarzacza CD, z zespołem lasera, który świeci wiązką laserową na powierzchni płyty, aby odczytać wzór wybojów (szczegóły w dziale Jak działają płyty CD). Odtwarzacz DVD dekoduje film zakodowany w MPEG-2, zamieniając go w standardowy kompozytowy sygnał wideo (szczegóły w dziale Jak działa telewizja). Odtwarzacz dekoduje również strumień audio i wysyła go do dekodera Dolby, gdzie jest on wzmacniany i wysyłany do głośników.

Zadaniem odtwarzacza DVD jest odnalezienie i odczytanie danych zapisanych na płycie DVD w formie wstrząsu. Biorąc pod uwagę, jak małe są wyboje, odtwarzacz DVD musi być wyjątkowo precyzyjnym urządzeniem. Dowiedz się więcej na stronie https://www.hitmp3.pl/k/fvoe,elektronika

Napęd DVD

Napęd DVD składa się z trzech podstawowych elementów:

  • Silnik napędowy do obracania tarczy - Silnik napędowy jest precyzyjnie sterowany, aby obracać się w zakresie od 200 do 500 obr/min, w zależności od tego, który tor jest odczytywany.
  • Laser i system soczewek do ustawiania ostrości na wybojach i ich odczytywania - światło tego lasera ma mniejszą długość fali (640 nanometrów) niż światło lasera w odtwarzaczu CD (780 nanometrów), co umożliwia ustawienie ostrości lasera DVD na mniejszych dnie DVD.
  • Mechanizm śledzący, który może przesuwać zespół lasera, tak aby wiązka lasera mogła podążać po spiralnym torze - System śledzący musi być w stanie przesuwać laser z rozdzielczością mikronową.

Wewnątrz odtwarzacza DVD znajduje się sporo technologii komputerowej, która pozwala na formowanie danych w zrozumiałe bloki danych i wysyłanie ich albo do przetwornika C/A, w przypadku danych audio lub wideo, albo bezpośrednio do innego komponentu w formacie cyfrowym, w przypadku cyfrowego wideo lub danych.

Aby działać prawidłowo, odtwarzacz DVD musi skupić laser na śladach wstrząsów. Laser może skupić się albo na półprzezroczystym materiale odblaskowym za najbliższą warstwą, albo - w przypadku płyty dwuwarstwowej - przez tę warstwę i na odblaskowym materiale za warstwą wewnętrzną. Wiązka lasera przechodzi przez warstwę poliwęglanową, odbija się od odbijającej warstwy za nią i uderza w urządzenie optoelektroniczne, które wykrywa zmiany w świetle. Uderzenia odbijają światło inaczej niż "lądy", płaskie obszary tarczy, a czujnik optoelektroniczny wykrywa zmiany w odbiciu światła. Układ elektroniczny w napędzie interpretuje zmiany współczynnika odbicia światła, aby odczytać bity składające się na bajty.

Ta zawartość nie jest kompatybilna z tym urządzeniem.

Najtrudniejszą częścią odczytu płyty DVD jest utrzymywanie wiązki lasera w centrum ścieżki danych. To centrowanie jest zadaniem systemu śledzenia. Podczas odtwarzania płyty DVD, system śledzenia musi stale przesuwać laser na zewnątrz. W miarę jak laser przesuwa się na zewnątrz od środka płyty, wyboje przesuwają się obok lasera z coraz większą prędkością. Dzieje się tak, ponieważ liniowa lub styczna prędkość uderzenia jest równa wartości promienia razy prędkości, z jaką obraca się płyta. W związku z tym, gdy laser porusza się na zewnątrz, silnik wrzeciona musi spowolnić obracanie się płyty DVD, tak aby uderzenia przesuwały się obok lasera ze stałą prędkością, a dane wypadały z płyty ze stałą prędkością.

Ta zawartość nie jest kompatybilna w tym urządzeniu.

Interesujące jest to, że jeśli płyta DVD posiada drugą warstwę, początek ścieżki danych tej warstwy może znajdować się na zewnątrz płyty, a nie wewnątrz. Dzięki temu odtwarzacz może szybko przechodzić z jednej warstwy na drugą, bez opóźnienia w wyprowadzaniu danych, ponieważ nie musi przenosić lasera z powrotem na środek płyty, aby odczytać kolejną warstwę.

Funkcje odtwarzacza DVD

Formaty obsługiwane

  • Filmy DVD Prawie wszystkie odtwarzacze odtwarzają filmy DVD.
  • Płyty CD z muzyką Większość odtwarzaczy odtwarza również płyty CD z muzyką.
  • Płyty CD z filmami Niektóre odtwarzacze mogą obsługiwać ten format, który jest używany głównie w przypadku filmów muzycznych i niektórych filmów z zagranicy.
  • CD-Rs Niektóre odtwarzacze mogą odtwarzać zawartość, którą stworzysz na własnym komputerze.
  • Audio DVD Kilka odtwarzaczy może obsługiwać ten format w celu uzyskania wysokiej jakości dźwięku.

Inne funkcje

  • Dekoder Dolby Digital Ta funkcja umożliwia odtwarzaczowi DVD dekodowanie informacji Dolby Digital z płyty DVD i konwertowanie jej na sześć oddzielnych kanałów analogowych. Ta funkcja nie jest konieczna, jeśli posiadasz odbiornik Dolby Digital, który posiada wejście cyfrowe przenoszące wszystkie informacje audio.
  • Dekoder DTS Ta funkcja umożliwia odtwarzaczowi DVD dekodowanie informacji DTS z płyty DVD i konwertowanie ich na sześć oddzielnych kanałów analogowych. Ponownie, funkcja ta nie jest konieczna w przypadku posiadania odbiornika z dekoderem DTS.
  • Kompatybilność z DTS Wszystkie odtwarzacze DVD są kompatybilne z DTS. Przekazują one cyfrowe informacje audio do odbiornika, który następnie je dekoduje.
  • Symulowany dźwięk przestrzenny Jeśli zamierzasz podłączyć odtwarzacz DVD do telewizora lub systemu stereo wyposażonego tylko w dwa głośniki, odtwarzacz DVD z symulowanym przetwarzaniem dźwięku przestrzennego da Ci pewne poczucie dźwięku przestrzennego bez dodatkowych głośników.
  • Pojemność dysku Niektóre odtwarzacze DVD mogą pomieścić trzy, pięć, a nawet kilkaset płyt. Ponieważ większość odtwarzaczy DVD może również odtwarzać płyty audio CD, jeśli kupisz odtwarzacz o dużej pojemności, możesz przechowywać w nim całą swoją kolekcję płyt CD.
  • 96kHz/24-bitowy przetwornik cyfrowo-analogowy Jest to szybkość i dokładność przetwornika cyfrowo-analogowego (DAC), który przekształca informacje audio na sygnał analogowy. Większość ścieżek dźwiękowych do filmów jest kodowana w tym formacie, więc jest to naprawdę wymagana funkcja, a większość odtwarzaczy DVD będzie miała co najmniej 96kHz/24-bitowy przetwornik cyfrowo-analogowy.
  • Przetwornik cyfrowo-analogowy 192kHz/24-bitowy Jest to nadchodzący format dla płyt DVD zawierających wyłącznie dźwięk, które są nagrywane z prędkością do 192kHz i 24 bitów. Tylko najnowsze odtwarzacze DVD audio posiadają przetwornik cyfrowo-analogowy 192kHz/24-bitowy wymagany do odtwarzania tych płyt audio.
Top