• 14 grudnia 2024

Jesteś w parku rozrywki. Zapach ciastek lejkowych sprawia, że usta ci się podlewają. Setki szczęśliwych ludzi spaceruje we wszystkich kierunkach wokół ciebie. Kiedy skręcasz w kącie, nagle szczotkujesz się na frontach gigantycznej dżungli. W oddali wydają się dochodzić odgłosy bębnów, a egzotyczne ptaki wszelkiego rodzaju świergoczą i skrzeczą z drzew. Patrzysz w górę, mając nadzieję, że zauważysz tętniące życiem upierzenie makawy, ale zamiast tego widzisz róg starannie zakamuflowanego głośnika. Obok ciebie, inny głośnik zakamuflowany jak skała wydaje odgłos pędzącej rzeki.

Trzęsiesz się do siebie, odkrywając tajemnicę i zadziwiasz się, jak wiele czasu i wysiłku wkłada się w to, by otoczenie było tak wciągające. I wtedy nagle to się dzieje - ten drogi sprzęt elektroniczny pozostaje na zewnątrz przez cały dzień, każdego dnia. Co powstrzymuje go przed zwarciem podczas deszczu? W związku z tym, głośniki te znajdują się na zewnątrz w upale latem i mroźnej zimie. Dlaczego wciąż pracują tak dobrze, mimo że są wystawione na działanie żywiołów?

Dwie ciekawe zmiany kulturowe dały nam znacznie lepsze możliwości cieszenia się muzyką na świeżym powietrzu. Jedną z nich jest ewolucja elektroniki użytkowej w kierunku urządzeń przenośnych, o czym świadczy wzrost popularności urządzeń na rynku, takich jak smartfony, tablety i odtwarzacze MP3. Druga to rosnąca popularność kategorii konsumenckiej zwanej outdoorem. Sale słoneczne, kopuły, pokłady, ogrody, patia i kabany przy basenie stały się bardziej powszechną częścią życia domowego. Aby sprostać tym wymaganiom konsumenckim, sprzęt audio poszedł w ślad za nimi.

Głośniki i systemy nagłośnieniowe są teraz produkowane na zewnątrz przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, dzięki zaawansowanej technologii materiałowej. Jednak pod względem odporności na warunki atmosferyczne same głośniki nie różnią się zbytnio od tych, które masz w swoim salonie. W rzeczywistości, działają na tych samych zasadach. Zadaniem głośników jest odbieranie sygnałów elektrycznych i przekształcanie ich w energię mechaniczną, która powoduje zakłócenia w powietrzu, które możemy usłyszeć.

Top