• 21 kwietnia 2024

Wszystkie dobre strony mają jedną wspólną cechę.

Świetne brzmienie.

Od jakości formatu dźwięku po głośniki, wszystko ma znaczenie.

System nagłośnienia jest centralnym elementem imprezy. Nie tylko sprawia, że przeżycia są bardziej wciągające i intensywne fizycznie. Zapobiega on również zmęczeniu mózgu i uszu, a nawet zniszczeniu przez muzykę.

Na jakiś czas właściciele klubów przestali wydawać więcej na bar lub oświetlenie niż na dźwięk. Ale wielki dźwięk znów ma znaczenie. To jest wielki powrót.

Wysokiej jakości dźwięk dla muzyki stał się bardziej dostępny niż kiedykolwiek dzięki innowacjom w masteringu i domowym nagrywaniu. Dlatego też kultura systemów dźwiękowych musiała ewoluować, aby nadążyć za rozwojem.

Starzy uczniowie wiedzą o tym wszystko: subkultury od reggae po disco i drum 'n' bass mają obsesję na punkcie jakości swoich systemów dźwiękowych od dziesięcioleci.

Jest tam garstka systemów dźwiękowych, które zmieniły sposób, w jaki doświadczamy muzyki.

Starasz się uzyskać jak najlepszy dźwięk dla swoich własnych utworów, prawda? Więc powinieneś wiedzieć, jak się je gra. Wiedza o sytuacjach związanych z odtwarzaniem jest cennym narzędziem w studio.

Zacznijmy więc od 8 najbardziej kultowych systemów dźwiękowych na świecie i dlaczego mają one znaczenie.

1. Dźwięk niestandardowy Rosnera

Alex Rosner studiował inżynierię, ale miał silną miłość do wszystkich rzeczy hi-fi, które doprowadziły go do rozpoczęcia budowy systemów nagłośnieniowych w 1959 roku.

Rosner Custom Sound to przede wszystkim niezawodność. Każdy system nagłośnienia ma kilka wzmacniaczy na wypadek, gdyby jeden z nich zawiódł - to nowatorski pomysł. "Musiałem zbudować około 400 systemów, a żaden z nich nigdy nie zawiódł całkowicie" - powiedział Alex Rosner.

Rosner opracował również wczesny prototyp miksera, który zainspirował Bozak CMA-10-2DL, pierwszy dostępny na rynku mikser dla DJ-ów.

Bozak CMA-10-2DL, pierwszy dostępny na rynku mikser DJ-owski

 

 

Jego niestandardowe systemy nagłośnienia zostały rozsławione przez legendarnego nowojorskiego klubu Davida Mancuso, The Loft. Mancuso's Loft jest kolebką nowoczesnej muzyki tanecznej - była to najsłynniejsza impreza w Nowym Jorku w latach 70-tych.

Rosner założył własny system nagłośnienia z głośnikami Klipschorna. Mancuso zleciło Rosnerowi również zbudowanie przełomowego zestawu: cztery głośniki wysokotonowe nad tłumem, każdy z nich skierowany był w jeden z głównych punktów: północ, południe, wschód i zachód. Został on później naśladowany przez wiele klubów ze względu na jego wciągającą jakość.

Co jest szczególne w systemie nagłośnienia Rosnera: to audiofilskie, dopracowane i przejrzyste brzmienie. Jak ujął to Mancuso: "Głośno jest dobre, ale jest coś, co nazywa się zbyt głośno."

Kluby, które miały systemy dźwiękowe Rosnera: Copacabana, Directoire, Ginza, Limelight, Max's Kansas City i inne.

2. Długie Systemy dźwiękowe

Richard Long zaczął pracować pod kierunkiem Alexa Rosnera. Ale w końcu uczeń stał się mistrzem i Long założył swój własny biznes związany z nagłośnieniem.

Paradise Garage (1977-1987) stał się wizytówką i placem zabaw Long'a. Ten legendarny nowojorski klub był miejscem, w którym Long przyprowadzał nowych klientów, testował nowe zestawy głośnikowe i zaspokajał dźwiękowe fantazje Larry'ego Levana.

Long był mistrzowskim stolarzem, który ręcznie budował drewniane kolumny głośnikowe. Zwracał również szczególną uwagę na akustykę pomieszczeń, dokonując w razie potrzeby regulacji.

Najlepiej wyjaśnił to Justin Berkmann, założyciel Ministerstwa Dźwięku: "Richard Long i Levan ciągle starali się go ulepszyć poprzez strojenie i dostrojenie. W przeciwieństwie do EQing systemu, EQ'd the room. Więc wzięli całą koncepcję systemu dźwiękowego i obrócili ją na głowę, dopasowując pomieszczenie wokół dźwięków, a nie na odwrót".

Na świecie pozostał tylko jeden system nagłośnienia Long, który znajduje się w arkadach samochodów zderzakowych na Coney Island.

Co jest wyjątkowego w systemach dźwięku Long: Ogromny i okrągły bas. Twardy, uderzający dźwięk. Niskie częstotliwości były odczuwalne bardziej niż słyszalne.

Kluby, które miały długie systemy dźwiękowe: Paradise Garage, Studio 54, Area, Bonds International Casino, Zanzibar w Newark, The Box and Warehouse w Chicago, Koloseum w Tel Awiwie, Dorian Gray we Frankfurcie i inne.

3. Funktion pierwszy

Berghain, mityczna świątynia techno.

Tony Andrews spędził lata 70. na tournee z zespołami i pracował nad ich systemami dźwiękowymi. W 1977 roku współtworzył Turbosound, firmę zajmującą się wypożyczaniem systemów dźwiękowych, która współpracowała z takimi zespołami jak Pink Floyd.

Wkrótce Turbosound rozpoczął produkcję własnych systemów dźwiękowych. Ich zestawy głośnikowe TMS3 all-in-one napędzały wiele brytyjskich ravów w latach 90-tych. Jednak z powodu pewnych wewnętrznych nieporozumień, Tony Andrews opuścił firmę i założył Funktion One.

Andrews to barwna postać. Jego duchowe przekonanie, że muzyka jest "tętniącym życiem wehikułem nowej świadomości", wzbogaca jego 40-letnie doświadczenie techniczne z systemami dźwiękowymi.

Głośniki Funktion One (F1) są rozpoznawalne dzięki głowicom w kształcie osi. Głośniki F1 są wykonane z papierowymi stożkami zamiast metalowych kompresorów. Po prawidłowym zainstalowaniu systemu, wymaga on niewielkich poprawek.

Klubem, który uczynił F1 tak sławnym jest Berghain w Berlinie, święty Graal z techno.

Co jest szczególnego w funkcji pierwszej: dźwięk jest mocny, czysty i wciągający, a ty nadal możesz prowadzić rozmowę. Dźwięk F1s jest płynny i wolny od zniekształceń przez bardzo długi okres czasu.

Kluby, które mają Funktion One: Berghain (Berlin), Output (Nowy Jork), Smart Bar (Chicago), Lux (Lizbona), Space (Ibiza) i inne.

Top