• 18 czerwca 2024

Jakość obrazu jest jedną z podstawowych cech, które wyróżniają telewizor. Ruch, dźwięk, wejścia i inteligentne funkcje są również ważne, ale jeśli obraz nie jest dobry, wszystko inne staje się drugorzędne. Na rynku dostępne są różne technologie telewizyjne, każda z nich ma swoje wady i zalety. Jedną z dominujących technologii są telewizory LCD LED. Jak w przypadku każdej technologii, istnieje dość dużo wariantów, niektóre z nich są tutaj omówione. Jedną z tych odmian jest technologia kropek kwantowych, która wykorzystuje filtr koloru kwantowego, co skutkuje szerszą gamą kolorów. Od 2017 roku Samsung zmienił markę telewizorów "SUHD" na "QLED". Chociaż QLED jest głównie związane z Samsung, innych producentów, takich jak Vizio i obecnie TCL produkują telewizory w technologii kwantowej kropki.

Przetestowaliśmy ponad 70 telewizorów, a poniżej przedstawiamy nasze rekomendacje dla najlepszych telewizorów w technologii kropek kwantowych, które można kupić.

Najlepszy telewizor QLED: Samsung Q90/Q90R QLED

Najlepszym testowanym przez nas telewizorem QLED jest Samsung Q90/Q90R QLED. Jest to niezwykły telewizor z imponującą jakością obrazu, który zapewnia doskonałą wydajność w każdym zastosowaniu. Posiada wysoki współczynnik kontrastu i bardzo dobre lokalne ściemnianie; dzięki temu telewizor zapewnia głęboką czerń, która znacznie poprawia jakość obrazu w ciemnym pomieszczeniu. Jest to bardzo jasny telewizor, który można łatwo umieścić w jasnym pomieszczeniu, gdzie będzie walczyć z oślepieniem i dobrze radzić sobie z odbiciami. Ma szeroką gamę kolorów, a dzięki wysokiej HDR szczytowej jasności może wyświetlać żywe kolory i podświetlenia, które pop w treści HDR.

Nawet jeśli ten telewizor posiada panel VA, obraz pozostaje dokładny podczas oglądania z boku dzięki technologii "Ultra Viewing Angle". Szybko poruszające się treści są ostre dzięki szybkiemu czasowi reakcji, co sprawi, że fani sportu będą zadowoleni. Ten telewizor ma również coś dla graczy. Opóźnienie wejściowe jest bardzo niskie, a oprócz innych funkcji związanych z grami, telewizor ten obsługuje FreeSync, dzięki czemu gra jest prawie wolna od rozdarcia. Niestety, tak jak wszystkie telewizory, nie jest bez wad, a niektórzy entuzjaści mogą znaleźć winietowanie, że ten telewizor ma niepokojące.

Ogólnie rzecz biorąc, jest to doskonały telewizor dla wszystkich.

TAŃSZA ALTERNATYWA: SAMSUNG Q80/Q80R QLED

Jeśli uważasz, że Samsung Q90/Q90R QLED jest drogi, sprawdź Samsung Q80/Q80R QLED. Zapewnia on bardzo podobną ogólną wydajność jak inne urządzenia Samsung, ale brakuje w nim wygody urządzenia One Connect, które obsługuje wszystkie wejścia. Niektórzy jednak preferują go, gdy wszystkie wejścia znajdują się na telewizorze, ponieważ nie trzeba się pomieścić w dodatkowej skrzynce. Ten telewizor ma doskonałą ogólną wydajność i, podobnie jak inne modele Samsunga, posiada warstwę 'Ultra Viewing Angle', która poprawia kąt widzenia, jednocześnie lekko szkodząc wydajności ciemnego pomieszczenia.

Jeśli nie ma problemu z wyższymi kosztami i potrzebą dodatkowego miejsca na skrzynkę One Connect, skorzystaj z Q90R; w przeciwnym razie Q80R zapewni równie dobrą wydajność w każdym zastosowaniu.

Najlepszy telewizor 8k QLED: Samsung Q900/Q900R 8k QLED

Jeśli chcesz zabezpieczyć swój zakup na przyszłość, sprawdź Samsung Q900/Q900R 8k QLED. Jest to doskonały telewizor 8k QLED o doskonałej jakości obrazu. Jeśli chodzi o treści 8k, obsługiwane rozdzielczości i dostępne w sprzedaży urządzenia, które mogą wykorzystać możliwości telewizora, zobacz naszą pełną recenzję.

Jest to telewizor, który może stać się bardzo jasny i może obsługiwać odbicia dobrze, więc można łatwo umieścić go w jasnym pomieszczeniu. Posiada on szeroką gamę kolorów i może wyświetlać żywe obrazy HDR z podświetleniami, które pojawiają się dzięki szczytowej jasności HDR. Telewizor posiada warstwę 'Ultra Viewing Angle', która utrzymuje dokładny obraz podczas oglądania z boku. Dzieje się to jednak kosztem niższego kontrastu, i chociaż ma bardzo dobre lokalne wsparcie ściemniania, wydajność ciemnego pokoju jest świetna, ale nie tak doskonała jak na Samsung Q80/Q80R QLED lub Samsung Q90/Q90R QLED. Ruch na tym telewizorze jest doskonały, a gracze docenią bardzo niskie opóźnienie wejściowe i pełny zestaw funkcji do gier, które wszystkie wysokiej klasy Samsungi mają od 2018 roku.

Ogólnie rzecz biorąc, jest to doskonały telewizor o niezwykłej wydajności do większości zastosowań.

Najlepszy telewizor QLED: Vizio seria P Quantum X 2019

Jeśli szukasz najlepszej jakości telewizora QLED za odpowiednią cenę, kup Quantum X 2019 z serii Vizio P. Nie ma w nim nowej technologii zwiększania kąta widzenia spotykanej w wyższej klasy telewizorach Samsung, więc kąty widzenia nie są tak dobre. Jest to jednak doskonały telewizor o doskonałej ogólnej jakości obrazu. Jest to jeden z najjaśniejszych telewizorów, jakie testowaliśmy i można go łatwo umieścić w bardzo jasnym pomieszczeniu, ponieważ olśnienie nie stanowi problemu. Ma szeroką gamę kolorów i dostarcza treści HDR z żywymi kolorami i podkreśla, że pop. Vizio działa również wyjątkowo, gdy w ciemnym pomieszczeniu, dzięki głębokiej czerni ze względu na wysoki kontrast natywny i lokalne wsparcie ściemniania. Ma dobrą obsługę ruchu i bardzo niskie opóźnienie wejściowe, które zadowoli nawet najbardziej konkurencyjnych graczy.

Nie jest to jednak idealne rozwiązanie, ponieważ obraz ulega degradacji pod kątem, a podświetlenie migocze z częstotliwością 120 Hz; powoduje to powielanie, które może przeszkadzać niektórym osobom. Wreszcie, gracze mogą znaleźć brak wsparcia dla bardziej zaawansowanych funkcji gier, takich jak AMD FreeSync zmienna częstotliwość odświeżania, popularna w wyższych modelach Samsunga, ograniczająca.

Ogólnie rzecz biorąc, ten telewizor jest świetny w stosunku do ceny.

Najlepszy budżetowy telewizor QLED: Hisense H9F

Najlepszy budżetowy telewizor QLED, jaki dotychczas testowaliśmy, to Hisense H9F. Jest to telewizor, który nadaje się zarówno do ciemnych jak i jasnych pomieszczeń. Ma doskonały współczynnik kontrastu i przyzwoitą jednorodność czerni, który może dostarczyć głębokich czerni, choć jest trochę kwitnienia, jeśli włączyć funkcję lokalnego ściemniania. Jego szczytowa jasność jest wystarczająco wysoka, aby zwalczyć blask, a w połączeniu z imponującą szeroką gamą kolorów, zawartość HDR wygląda olśniewająco, z bogatymi, żywymi kolorami i specular highlights, że pop. Obrazy wyglądają jednak na wypłukane podczas oglądania z boku ze względu na słabe kąty widzenia, ale tego oczekuje się od większości paneli VA.

Czas reakcji w tym telewizorze jest doskonały i w szybko poruszających się scenach niewiele się rozmywa, ale obraz się powiela z powodu migotania podświetlenia. Jeśli planujesz używać tego telewizora do gier, ma niezwykle niskie opóźnienie wejściowe, choć nie obsługuje żadnych technologii zmiennej częstotliwości odświeżania, a częstotliwość odświeżania jest ograniczona do 60Hz. Ten telewizor działa na systemie Android, co oznacza, że masz dostęp do Google Play Store i jego ogromnej biblioteki aplikacji. Może również współdziałać z Google Assistant, który pozwala kontrolować telewizor, wyszukiwać treści, lub poprosić o informacje, takie jak pogoda i czas.

Jeśli chcesz wypróbować technologię QLED bez wydawania fortuny, sprawdź ten telewizor.

CIEMNY POKÓJ ALTERNATYWA: VIZIO M SERIA KWANTOWA 2019

Jeśli chcesz mieć telewizor, który ma jeszcze lepszą wydajność w ciemnym pokoju bez problemów z kwitnieniem Hisense H9F, spójrz na Vizio serii M Quantum 2019. Ten telewizor ma jeden z najlepszych czarnych uniformów, jakie do tej pory widzieliśmy. Niestety, jego szczytowa jasność w trybie HDR jest nieco mierna, a także występują pewne problemy z szarą jednorodnością, ponieważ na całym ekranie widoczne jest pasmo i efekt brudnego ekranu. Po jasnej stronie, ma doskonały czas reakcji i niskie opóźnienie wejściowe, a jeśli chcesz użyć go jako dużego monitora, może wyświetlać poprawnie chroma 4:4:4. Interfejs Vizio SmartCast jest łatwy w użyciu i jest wyposażony w najbardziej popularne aplikacje do strumieniowej transmisji danych, zainstalowane fabrycznie.

Ogólnie rzecz biorąc, Hisense działa lepiej, ale jeśli jego kwitnący problem przeszkadza ci, a następnie przejść z Vizio.

Top