• 21 kwietnia 2024

Uwaga na spoilery: jeśli naprawdę kochasz swój cenny telewizor z płaskim ekranem, z jego wspaniałymi kolorami i doskonałym kontrastem, przestań czytać - bo nie chcemy go dla Ciebie zrujnować. Ale dla tych z Was, którzy są zaintrygowani wewnętrznym działaniem Twojego telewizora high-tech i zastanawiają się, dlaczego obrazy mogą wyglądać czasem tylko trochę szarawo, ta historia jest dla Was. Nazywa się to powszechnie efektem brudnego ekranu i w różnym stopniu jest to widoczne w każdym płaskim telewizorze LED/LCD i plazmowym dostępnym na rynku.

Efekt brudnego ekranu, czyli DSE dla maniaków telewizji, odnosi się do braku jednolitości w jednolitych kolorach wyświetlanych w telewizorach LED/LCD i plazmowych. Zdecydowana większość telewidzów nigdy nie zauważy tego braku jednorodności, który jest widoczny przede wszystkim w szczególnych okolicznościach: w momentach jasnych kolorów lub bieli (np. podczas ośnieżonej bieli lub scen pustynnych), lub gdy ekran powinien wyglądać całkowicie czarno lub szaro, ale zamiast tego pokazuje nierówne, pochmurne plamy, a czasami pasy lub pasy.

Kiedy ekran wyświetla głównie jasną biel, można zauważyć, że wygląda prawie brudno, z plamistymi obszarami szarości. Pochmurny wygląd nie jest łatwo zauważalny dla zwykłego widza, a gdy scena zmienia się w bardziej dynamiczny obraz, jest prawie niezauważalny.

It's All About the Pixels

To, ile widzisz DSE, zależy częściowo od zakupionego modelu. Modele droższe na ogół charakteryzują się lepszą jednorodnością, głównie dlatego, że producenci stosują bardziej rygorystyczne standardy jakościowe dla swoich produktów wysokiej klasy. Ale bez względu na to, ile wydajesz, jednolitość jest unikalna dla każdego egzemplarza, co oznacza, że nie wiesz, ile DSE dostajesz, dopóki nie zobaczysz go osobiście.

Czy twoja obsesyjna strona robi się jeszcze nerwowa? Zanim omówimy podniesienie recepty Xanax, przyjrzyjmy się, jak demon DSE zaczyna posiadanie ukochanego ekranu.

Jeśli posiadasz telewizor plazmowy, piksele są indywidualnie podświetlane i wszystkie są w stanie osiągnąć ten sam poziom jasności. To sprawia, że DSE jest mniej widoczny w tych urządzeniach, szczególnie w modelach high-end.

Mimo to, DSE może mieć do czynienia z tańszymi wersjami, szczególnie jeśli powłoka antyrefleksyjna na szybie nakładanej na ekran jest niskiej jakości lub źle nałożona. Ponadto, wraz z wiekiem wyświetlacza, fosfory na ekranie mogą zacząć się zużywać lub działać wadliwie, co może przyczynić się do powstania mniej jednolitych obrazów, co często jest widoczne szczególnie w przypadku scen z szybkim przesuwaniem.

W telewizorach LCD i LED, DSE jest zazwyczaj większym problemem, który wynika ze sposobu oświetlenia tych urządzeń. Zanim przejdziemy dalej, warto wspomnieć, że choć marketingowcy często traktują telewizory LED i LCD jako zupełnie odmienne technologie, to nie są to różne bestie.

Jednostki LED można dokładniej opisać jako "telewizory LCD z podświetleniem LED", ale zarówno sprzedawcy, jak i konsumenci są zbyt leniwi, aby wypowiadać to zdanie na język podczas targowania się w sklepie z dużym pudełkiem. Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że obie kategorie opierają się na wyświetlaczach LCD (wyświetlaczach ciekłokrystalicznych), które działają jak rolety blokujące światło lub przepuszczające je, w zależności od obrazu wyświetlanego na ekranie.

Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na jakość LCD, zwłaszcza źródło światła. Starsze telewizory LCD, na przykład, używały wielu świetlówek zimnokatodowych (CCFL) do oświetlania wyświetlaczy LCD od tyłu. Zapewniają one na ogół płynne i równomierne oświetlenie, ale sprawiają, że produkt końcowy jest raczej nieporęczny.

Nowoczesne telewizory wykorzystują jako źródło światła diody LED (diody emitujące światło). Niektóre modele posiadają tzw. pełnowymiarowe podświetlenie, w którym diody LED umieszczane są w regularnych odstępach czasu za ekranem, tworząc równomierne oświetlenie i doskonałą jakość obrazu.

Inne modele zawierają tzw. oświetlenie krawędziowe, które ustawia diody LED wzdłuż krawędzi ekranu. Ogólnie rzecz biorąc, ogólna jakość obrazu nie jest tak dobra, jak w przypadku podświetlanego ekranu, ale producenci nadal go używają, ponieważ pozwala im to budować znacznie szczuplejsze telewizory.

Bez względu na źródło światła, czasami to nie sama technologia powoduje, że DSE. Może to być spowodowane sposobem, w jaki wyświetlacz był obsługiwany w fabryce lub nawet w drodze do domu.

Jeśli kiedykolwiek naciskałeś trochę za mocno na smartfon lub ekran komputera, prawdopodobnie byłeś świadkiem trochę przebarwień, wyraźne dowody na to, jak wrażliwe LCD są na nacisk fizyczny. Teraz, obraz ogromny zakład produkcyjny, który wykorkuje tysiące tych jednostek tygodniowo. Łatwo zauważyć, jak odrobina nieprawidłowej obsługi może zmienić spójność ekranu.

To samo dotyczy wysyłki. Niektóre jednostki pokonują długie dystanse w skrzyniach ładunkowych, a następnie zabierają się na przejażdżki w samochodzie do miejsca ostatecznego spoczynku na ścianie Twojego salonu. To wiele okazji, by drobne nieszczęścia wpłynęły na jednolitość ekranu LCD.

Naprawianie DSE

Niezależnie od przyczyny problemów z jednorodnością, w większości przypadków nie ma wiele do zrobienia w walce z DSE, który pojawia się na telewizorach LED. Niektórzy ludzie są znani z tego, że wracają lub wymieniają wiele kopii tego samego telewizora, mając nadzieję, że w końcu zdobędą jeden z mniejszymi, mniej zauważalnymi problemami z jednorodnością. Czasami ich wytrwałość jest nagradzana; czasami te obsesyjne wysiłki są daremne.

Zanim przejdziesz do tych skrajności, warto majstrować przy różnych trybach wyświetlania, aby sprawdzić, czy one pomagają. Na przykład, jeśli dużo grasz, upewnij się, że ustawiłeś tryb ekranu na "Gaming" lub podobnie nazwany preset, aby wycisnąć najlepszą wydajność z telewizora. To samo odnosi się do filmów lub innych konkretnych celów.

Dalsze próby i błędy mogą również poprawić Twoją sytuację. Niektóre telewizory są wyposażone w regulatory o zmiennej jasności. Jeśli w pomieszczeniu, w którym oglądany jest obraz, jest bardzo ciemno, korzystne może być zmniejszenie jasności wyświetlacza. Może się też okazać, że zainstalowanie za telewizorem oświetlenia stronniczego pomaga zminimalizować dokuczliwość DSE. Alternatywnie, w bardzo jasnych pomieszczeniach, najlepszym rozwiązaniem może być zwiększenie jasności do maksimum.

Kąt widzenia ma również znaczenie. Jeśli ekran jest odchylony od oczu, lub jeśli nie jest na poziomie oczu, jesteś bardziej prawdopodobne, aby zobaczyć winietowania lub plamy.

Wreszcie, raz na jakiś czas na forach internetowych, użytkownicy będą narzekać na efekt zamglenia, który widzą podczas oglądania swoich ulubionych filmów. W niektórych przypadkach, nie ma nic złego w produkcie. Na ekranie jest dosłownie za dużo kurzu.

Jeżeli ty zdarzasz się wpadać się w ten brudną kategorię, podąża twój wytwórca zalecenia dla czyścić ekran, i być zadowolony dla taki łatwego rozwiązania. Gdyby tylko wszystkie nasze problemy technologiczne można było zetrzeć jak najwięcej brudu.

Top