• 20 lipca 2024

Zakupy nowego telewizora mogą być trudne; przy tak wielu różnych modelach na świecie, może być trudno wiedzieć, od czego zacząć. Aby jeszcze bardziej skomplikować sprawę, nowe marki drastycznie zwiększyły swoją popularność w ostatnich latach, a niektóre z tych nowych marek zaczęły wydawać modele, które dorównują lub nawet przewyższają znacznie droższe modele znanych marek.

Od inteligentnych funkcji po design - każda marka ma swój sposób działania. Więc jak się one układają? Zapoznaj się z naszymi rekomendacjami dotyczącymi najlepszych inteligentnych telewizorów i najlepszych telewizorów 4k w Stanach Zjednoczonych.

Samsung

Samsung jest jedną z najlepszych marek telewizyjnych, jak również jedną z największych firm elektroniki użytkowej na świecie, z produktami od telefonów komórkowych do sprzętu AGD i nie tylko. Choć znane są z produkcji telefonów z doskonałymi ekranami OLED, telewizory Samsung z najwyższej półki to modele QLED, które zostały wprowadzone po raz pierwszy w 2017 roku. Telewizory te nadal korzystają z paneli VA, ale posiadają warstwę Quantum Dot, która poprawia ich gamę kolorów. Chociaż panele VA mają na ogół niesamowity współczynnik kontrastu, ich kąty widzenia są słabe, co powoduje, że obrazy są wypłukiwane podczas oglądania z boku. W związku z tym Samsung chciał rozwiązać ten problem, wprowadzając nową technologię "Ultra Viewing Angle" w swoich najlepszych modelach z 2019 roku, takich jak Samsung Q80/Q80R QLED, Samsung Q90/Q90R QLED oraz Samsung Q900/Q900R 8k QLED, czyli telewizor 8k.

Telewizory Samsung są powszechnie znane z doskonałej jakości obrazu i bardzo dokładnych kolorów, nawet z ich podstawowymi modelami. Ich opóźnienie wejściowe uległo znacznej poprawie w ciągu ostatnich kilku lat, by być prawie na równi z monitorami, a wiele modeli obsługuje teraz zmienną częstotliwość odświeżania FreeSync, która zmniejsza rozdarcia ekranu podczas gry. Ich technologia upscaling jest doskonała w tworzeniu treści o niższej rozdzielczości, niemal identycznej z natywną 4k, a system operacyjny Tizen jest przyjazny dla użytkownika, z dużą liczbą aplikacji dostępnych w sklepie z aplikacjami. Wreszcie, choć oczekujemy, że większość telewizorów będzie działać prawidłowo od razu po wyjęciu z pudełka, problemy czasem się pojawiają, a Samsung dokonuje regularnych aktualizacji, aby naprawić wszelkie problemy z wydajnością, a także wprowadzić nowe funkcje, takie jak AirPlay, tak długo, jak sprzęt telewizora może go obsługiwać. Jest to świetne rozwiązanie, aby telewizor działał bez zakłóceń i był odporny na przyszłe zmiany, ponieważ nowa technologia jest wprowadzana na rynek prawie co roku.

LG

LG jest jednym z pierwszych producentów, który wyprodukował telewizory OLED, co zrewolucjonizowało jakość obrazu. Telewizory OLED zapewniają doskonałą czerń dzięki technologii emisyjnej, która wyłącza poszczególne piksele. Prawie nieskończony współczynnik kontrastu zwiększa jakość obrazu w ciemnym pomieszczeniu, tworząc z telewizora wyjątkowe wrażenia podczas oglądania filmów. LG produkuje jednak również telewizory LCD, głównie z wykorzystaniem paneli IPS, które zapewniają szersze kąty widzenia kosztem niższego współczynnika kontrastu. Oznacza to, że telewizory te nie są zazwyczaj najlepszym wyborem do oglądania w ciemnym pomieszczeniu, ale sprawdzą się doskonale, jeśli często oglądasz telewizor z boku, ponieważ obraz pozostaje dokładny dla szerszych kątów. Dolny koniec linii LG składa się z tańszych modeli, które nie mogą być bardzo jasne i są zazwyczaj wybierane w naszych rekomendacjach, gdy szerokie kąty oglądania są priorytetem.

Pod względem wydajności większość telewizorów LG charakteryzuje się szybkim czasem reakcji i bardzo małymi opóźnieniami wejściowymi, co jest świetne dla graczy. Najnowsze modele OLED obsługują również technologię zmiennej częstotliwości odświeżania HDMI Forum, która zapewnia niemalże bezzakłóceniowe wrażenia podczas grania, oraz obsługują standard HDMI 2.1, dzięki czemu są gotowe na przyszłość. Większość telewizorów LG posiada najnowszą wersję LG WebOS, która jest bardzo łatwa w obsłudze i płynna w działaniu. Daje to dostęp do mnóstwa aplikacji, które zaspokoją wszelkie potrzeby. Wyższej klasy telewizory są wyposażone w zaawansowany pilot zdalnego sterowania, który pozwala na łatwe poruszanie się po menu lub nawet wydawanie poleceń głosowych do telewizora. Na koniec warto zauważyć, że telewizory LED z panelem IPS firmy LG są świetnymi monitorami do komputerów PC, ponieważ zazwyczaj wyświetlają poprawnie kolory 4:4:4 i nie doświadczają problemów z jednolitością po bokach, gdy siedzisz z bliska, dzięki szerokim kątom widzenia.

Sony

Od kilkudziesięciu lat firma Sony jest domową marką i produkuje jedne z najlepszych telewizorów na rynku. Chociaż ich telewizory są zwykle droższe od innych marek, ich jakość wykonania i wydajność są zazwyczaj znacznie powyżej średniej. Podobnie jak LG, Sony produkuje telewizory z różnymi rodzajami paneli. Panele IPS są najczęściej stosowane w modelach niższej klasy, natomiast panele VA i OLED są stosowane w modelach średniej i wysokiej klasy. Ich panele OLED są produkowane przez LG. Na rynek telewizorów 8k wkroczyło również Sony, choć cena telewizora takiego jak Sony Z9G pozostaje dla większości z nich niedostępna.

Ogólnie rzecz biorąc, telewizory Sony posiadają lepszą dokładność kolorów, obsługę ruchu i technologię upscaling niż ich konkurenci. W ciągu ostatnich kilku lat Sony przyjęło system operacyjny telewizora Android zamiast korzystać z własnego systemu operacyjnego. Podczas gdy telewizor z systemem Android spotkał się z dużą dozą krytyki, ostatnio stał się o wiele lepszy i w większości przypadków działa płynnie. Z Androidem, Sony może również korzystać z ogromnej biblioteki aplikacji z Google Play Store, jak również z wygody Google Assistant. Ogólnie rzecz biorąc, choć płaciłbyś więcej za telewizor Sony, są szanse, że dostaniesz coś, co jest dobrze zbudowane; a wraz z wydaniem ich modeli 2020, starszych, takich jak X900F lub X950G można znaleźć w dobrej cenie.

Vizio

Vizio jest firmą z siedzibą w USA, która została założona w 2002 roku. Przez kilka lat była znana z produkcji telewizorów o przyzwoitym budżecie, ale ostatnio wydała wysokiej klasy modele, takie jak Vizio P Series Quantum X 2019, który jest na parze z flagowymi modelami głównych marek, takich jak Samsung, LG i Sony. Zaczęli też produkować soundbary, ale nie odniosły one jeszcze takiego sukcesu jak ich telewizory.

Podobnie jak Samsung, Vizio ma tendencję do używania paneli VA dla większości swoich telewizorów, które są znane z wysokiego współczynnika kontrastu, ale złe kąty widzenia, a telewizory Vizio nie są wyjątkiem. Produkują również telewizory w technologii Quantum Dot, jednak nie są one częścią QLED Alliance. Chociaż większość ich telewizorów ma niewiarygodnie niskie opóźnienie wejściowe, nie ma jeszcze obsługi technologii zmiennej częstotliwości odświeżania na żadnym z nich. Podczas gdy Vizio pokazał, że ich sprzęt może konkurować z bardziej znanymi markami, ich system operacyjny SmartCast nie jest tak wyrafinowany, a interfejs ma tendencję do odczuwania opóźnień. Ponadto, nie ma szerokiego wyboru aplikacji, ale ich telewizory są zdolne do rzucania treści z urządzeń mobilnych. Wreszcie, Vizio ma trochę do nadrobienia, jeśli chodzi o sterowanie głosem, jak nawet ich flagowy model nie ma integracji z cyfrowych asystentów jak Google Assistant lub Alexa.

TCL

W ciągu zaledwie kilku krótkich lat firma TCL wyszła z ukrycia i szturmem zawładnęła światem, oferując przystępne cenowo telewizory Roku, które oferują świetną jakość w stosunku do wydajności. Chociaż początkowo oferowały one tylko budżetowe modele, teraz rozszerzyły się na oferty na poziomie entuzjastów i inne produkty, takie jak słuchawki, soundbary i sprzęt gospodarstwa domowego. Chociaż pojawiły się pewne skargi dotyczące ich kontroli jakości, wydaje się, że kwestia ta szybko się poprawia.

Jak już wspomniano, telewizory TCL są zazwyczaj bardziej zorientowane na budżet, chociaż ich seria 6 może stanąć twarzą w twarz z modelami bardziej doświadczonych producentów, takich jak Samsung i LG. Niedawno, wraz z firmami Samsung i Hisense, dołączyli do QLED Alliance i zaprezentowali swoje najnowsze telewizory QLED z serii 8, które działają również na systemie Roku OS, który jest przyjazny dla użytkownika i posiada ogromną ilość dostępnych aplikacji. Ich telewizory zazwyczaj wykorzystują panele VA o wysokim współczynniku kontrastu, ale kosztem słabych kątów widzenia i niskiej szczytowej jasności. Niemniej jednak, ich najwyższej klasy telewizory TCL serii 8 2019/Q825 QLED to doskonałe telewizory, które oferują doskonałą wydajność przy stosunkowo niskiej cenie, choć R625 ma tendencję do przedstawiania lepszej wartości ogólnej.

Hisense

Choć Hisense jest na rynku elektroniki użytkowej od 1969 roku, jego obecność w USA ma niespełna dekadę. Nie ograniczają one swojej produkcji do telewizorów, lecz obejmują szeroką gamę urządzeń elektroniki użytkowej, takich jak lodówki i osuszacze. Każdego roku wypuszczają na rynek wiele nowych modeli, które kiedyś były bardziej zorientowane na budżet. Ostatnio zaczęli wydawać modele z wyższej półki, które przewyższają modele znanych marek, takich jak LG, Samsung czy Sony.

W porównaniu z konkurencją, telewizory Hisense oferują połączenie dobrej jakości obrazu i dobrego systemu Smart OS z wykorzystaniem mieszanki Android i Roku w swoich modelach, z których oba mają ogromny wybór aplikacji i ogólnie działają lepiej niż system SmartCast firmy Vizio. W porównaniu z topowym modelem Vizio, Vizio P Quantum X 2019, topowy model Hisense H9F nie działa tak dobrze, ale jest ogólnie dostępny za nieco niższą cenę. W porównaniu do telewizorów TCL, najnowsze modele Hisense TV mają lepszą ogólną wydajność i uruchomić Android TV 8.0 OS w porównaniu do platformy Roku znaleźć na TCLs, który jest bardziej solidny i konfigurowalny, ale może nie być tak łatwe w użyciu dla wszystkich.

Najlepszy telewizor Hisense, jaki dotychczas testowaliśmy, to ich najwyższej klasy model, Hisense H9F. Ten świetny telewizor jest jednym z najlepszych, jakie testowaliśmy i pomimo stosunkowo niskiej ceny, może dać kilka o wiele droższych opcji od takich marek jak Sony czy Samsung prawdziwy bieg za ich pieniądze. Pięknie radzi sobie z treściami HDR dzięki imponująco wysokiej szczytowej jasności i bardzo szerokiej gamie kolorów. Niezwykle szybki czas reakcji i opcjonalna funkcja wstawiania czarnej ramki zapewniają, że ruch wygląda ostro przy niewielkich śladach, a także ma wyjątkowo niskie opóźnienie wejściowe, co czyni go doskonałym wyborem dla graczy. Niestety, jak to ma miejsce w przypadku większości opcji budżetowych, istnieją pewne zauważalne problemy z jednolitością, które mogą powodować winietowanie podczas jaśniejszych scen, jak również rozpraszający efekt brudnego ekranu, który może być dość zauważalny podczas oglądania sportu.

Top